Zaprojektuj oświetlenie ogrodu już na etapie projektu

Instalację elektryczną przy wejściu do domu, przy bramie czy furtce należy potraktować jako podstawową. W takich miejscach warto, by pojawiało się światło, nawet jeśli nie będzie miało szczególnie silnego natężenia.

Wystarczy nam punktowe oświetlenie, które będzie umieszczone wzdłuż ścieżek czy przy schodach. Jeśli chodzi o oświetlenie tarasu czy innych elementów posesji to można o tym pomyśleć później, gdy ogród będzie już gotowy. Jeśli jednak nie chcemy potem niszczyć już gotowych rabat to warto myśleć o tym wszystkim w momencie, gdy ogród się projektuje. Co oświetlić? Gdy chodzi o rozproszenie mroku to tak naprawdę światło może się pojawiać w wielu zakątkach. Od zwykłych latarenek przez różne lampy o ciekawym kształcie. Wszystko zależy wyłącznie od nas jak poszczególne elementy zdecydujemy się oświetlić. Gdy chce się oświetlić konkretne miejsce to na pewno warto się zdecydować na specjalne oświetlenie punktowe, które będzie kierowało światło właśnie w to jedno określone miejsce.

Górne oświetlenie

Taras czy altana oraz ulubione miejsce w ogrodzie można oświetlać w dodatkowy sposób, tak by stawało się bardziej funkcjonalne w codziennym wykorzystywaniu. Niekiedy można zastosować jako dodatek specjalne kinkiety niewielkich rozmiarów. Lampy solarne na energię słoneczną jeśli nie ma w ogrodzie prądu elektrycznego to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie lampy solarnej. Dają one mało światła, ale mogą być wystarczające do oświetlenia ścieżki czy schodów.

Światło w podłożu

Lampy widoczne po zmroku Modne jest obecnie stosowanie takich lamp, które umieszcza się bezpośrednio w podłożu. Są one w formie kostek albo specjalnych płytek, które stapiają się z otoczeniem. Widać je dopiero nocą, gdy pojawia się z nich światła. Po takich elementach będzie można się nawet poruszać. Bez problemu wytrzymają one ciężar dorosłej osoby. Co także ważne to to, że są one oferowane w różnych kolorach i można je fajnie dopasować. Wykonując oświetlenie w ogrodzie, trzeba umieć zachować umiar. Jeśli światła będzie za dużo to tez nie będzie to sprawiało dobrego wrażenia. Poza tym ogród musi się dobrze zgrywać i musi być wykonany w odpowiedni sposób. Na pewno trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie i stosowane rozwiązania muszą być właśnie pod tym kątem wybierane.

9 września 2015

Joanna Gacek

Dekorator wnętrz, Kraków