Oświetlenie, które nie przyciągnie owadów

Pewnie wiele osób myśli o to, by w ogrodzie przygotować sobie ciekawe oświetlenie. Często z tego rezygnujemy, ponieważ boimy się pojawienia masy różnorakich owadów. Czy rzeczywiście musimy się tego bać i czy pojawi się u nas masa owadów? 

Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie LED to nie musimy się tego bać. Prawdopodobnie każdy już zetknął się z tym, że ataki komarów psuły nam wypoczynek w ogrodzie przy grillu. Czasami po zmroku wyłącza się światło, by komary się nie pojawiały. W rzeczywistości wystarczy oświetlenie LED i ten problem nie będzie występował. Tak naprawdę to właśnie nie samo światło ale promienie ultrafioletowe przyciągają owady. W przypadku oświetlenia LED nie ma emitowanych tych promieni i tym samym owady nie są już przyciągane i się nie pojawiają w naszym otoczeniu. Zawsze też trzeba pamiętać o tym, że oprócz tego, że światło zwabi do nas owady to będzie także wabiło inne zwierzęta, które znajdują się w łańcuchu pokarmowym za nimi. Za owadami przy naszym domu pojawiać się będą żaby, nietoperze czy pająki. Dlatego ten problem może się rozwinąć i sytuacja rzeczywiście może się stać kłopotliwa. 

Jaką taśmę wybrać

Gdy instaluje się oświetlenie w ogrodzie to należy się liczyć z tym, że będzie ono narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. W praktyce musimy wiedzieć, że konieczne będzie zastosowanie takiej taśmy, która będzie miała podwyższone parametry. Najczęściej stosuje się tutaj taśmy, które mają dobrą wydajność ponieważ mają napiecie 230V. Jednocześnie trzeba także pamiętać, że używanie takich taśm musi się wiązać z dodatkową ostrożnością. Mamy bowiem do czynienia z napięciem, które jest dla życia niebezpieczne.

Do oczka wodnego

Ledy w oczku wodnym Gdy chce się taśmę Led zastosować w oczku wodnym trzeba także bardzo mocno dbać o bezpieczeństwo w związku z czym tak naprawdę konieczne stanie się zastosowanie odpowiedniego rozwiązania, które sprawi, że to rozwiązanie będzie bezpieczne. Wydaje się, że taką podstawową kwestią będzie zastosowanie taśmy o napięciu 12 V, która powinna nam gwarantować należyte bezpieczeństwo.

7 września 2015

Adam Pospieszalski

Dyrektor kreatywny w jednej z warszawskich firm projektowania ogrodów.