Oświetlenie zewnętrzne - przegląd możliwości

ak w przypadku oświetlenia domu, jak i jego najbliższego otoczenia, sporą popularnością cieszą się stojące lampy słupkowe.

Ich wysokość może być dopasowywana do naszych własnych upodobań, waha się bowiem od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. Ciekawymi rozwiązaniami są jednak również kinkiety, rożnego rodzaju reflektory, lampy wiszące, wypuszczone w podłoże oprawy, a także opaski LED. Nie można jednak zapominać o tym, że w przypadku każdego rodzaju oświetlenia mówimy o nieco innym zastosowaniu. Osoby, którym do gustu przypadają lampy słupkowe, zazwyczaj instalują je przy ścianach oraz chodnikach. Owszem, mogą one pojawiać się również w dużym ogrodzie z trawnikiem, nie da się jednak ukryć, że w takim otoczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzają się latarnie, a więc rozwiązania, które mogą osiągać wysokość nawet kilku metrów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wyglądają one bardziej dekoracyjnie, choć nie da się zaprzeczyć, że ich atutem jest również możliwość oświetlenia większej przestrzeni. Z kolei kinkiety zazwyczaj spotykamy na słupkach wjazdowych. Są ozdobą bramy lub furtki, choć często można je spotkać również na elewacji domu i altany.

Oprawy najazdowe Ciekawym rozwiązaniem okazują się być również oprawy najazdowe. Są one zazwyczaj zlicowane z powierzchnią kostki brukowej, tylko od nas zależy przy tym, czy charakterystyczny będzie dla nich kształt koła, kwadratu, czy też prostokąta. Idealnie nadają się do podświetlania tarasów, choć często pojawiają się również na podjazdach. Są odporne na uderzenia i wodoodporne, charakterystyczne jest przy tym dla nich i to, że wytrzymują duże naciski. Oprawy i lampy przeznaczone do zabudowy można też osadzać w ścianach i podbitkach, choć często pojawiają się również na podwieszanych sufitach. Z kolei reflektory niejako w najbardziej naturalny sposób prezentują się montowane do ściany budynku, choć często możemy je spotkać również ustawione na trawniku, a nawet bezpośrednio na ziemi. Niejednokrotnie montuje się je na stałe, choć często mamy też do czynienia z modelami przenośnymi. Mówiąc o oświetleniu zewnętrznym nie powinniśmy też zapominać o tym, że może być ono wykonywane z dość zróżnicowanych materiałów. Jest przy tym dostępne w zróżnicowanych kolorach. Dziś szczególnie popularne jest aluminium, choć mocno trzyma się również stal nierdzewna i nowoczesne poliwęglany. Modne są także efektowne połączenia ze szkłem.

25 września 2015

Sławomir Niedziałek

Absolwent wrocławskiej Szkoły artystycznej, specjalizacja oświetlenie.