Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego

Instalacja oświetlenia na zewnątrz musi oczywiście spełnić nieco większe warunki bezpieczeństwa niż taka, która będzie w budynku.

Porażenie prądu z jednej strony jest groźniejsze właśnie bezpośrednio na ziemi a same instalacje są tam dużo bardziej narażone na zniszczenie przez wilgoć i deszcz. W ogrodzie używa się także różnych sprzętów, które mogą doprowadzić do zniszczenia instalacji Zawsze, gdy chce się wykonywać taki projekt to na pewno będzie bardzo ważne jego wcześniejsze konsultowanie z elektrykiem, który będzie dbał, by instalacja była dobrze przygotowana i co najważniejsze bezpieczna. Gdy źródeł ma być dużo to na pewno dobrze będzie, gdy jakiś inżynier zacznie przygotować dla nas specjalny projekt. Bezpieczeństwo Zawsze najbardziej bezpieczne będzie zasilanie, które będzie się odbywało na niskim napięciu, które nie przekroczy 24V. Jak się jednak okazuje nie wszystkie lampy są do tego przystosowane. Źródłem światła mogą być albo żarówki halogenowe albo specjalne diody elektroluminescencyjne.

Trzeba także pamiętać o tym, że zasilanie powinno być przez specjalnie przygotowany transformator bezpieczeństwa. Będzie tam przygotowane rozwiązanie, dzięki któremu za takim transformatorem nie będzie już napięcia 230V. Taki transformator musi się znaleźć w budynku i być zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Oprócz tego w instalacji takiej na niskim napięciu nie trzeba już dokonywać żadnych innych zabezpieczeń. Zasilanie może być tutaj przekazane nawet do oczka wodnego czy basenu, jeśli zastosuje się tylko dobre oprawy wodoszczelne.

Przemyślane oświetlenie Takiej instalacji nie powinno się jednak wybierać do lampy, która ma dużą moc, ponieważ do tego trzeba już specjalnych transformatorów i to generować będzie duże koszty. Instalacja o napięciu 230V ułożona przed budynkiem powinna być specjalnie zabezpieczona przez wyłącznik nadprądowy oraz różnicowoprądowy, który będzie miał odpowiednio dopasowane parametry. Działanie tych czujników powinno się sprawdzić przyciskiem test przynajmniej raz na miesiąc. Prąd o wysokim napięciu tak naprawdę jest nadal potrzebny do wielu lamp. Poza tym dobrze będzie, gdy w ogrodzie znajdą się lampy z tym napięciem, ponieważ zasili się nimi kosiarkę, piłę czy elektrycznego grilla. Układanie kabli Przy układaniu kabli należy zastosować takie rozwiązania, które będą w stanie zagwarantować, że wszystko będzie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, korzeniami czy pracami w ogrodzie. Stosuje się często specjalną izolację i wybiera osłonki do kabli, które gwarantują ich lepsze zabezpieczenie.

23 września 2015

Joanna Gacek

Dekorator wnętrz, Kraków