Oświetlenie zewnętrzne - ogród, taras, balkon

Nim będziemy się chcieli zdecydować na oświetlenie zewnętrzne powinniśmy się także zastanowić jaki efekt chcemy przez to oświetlenie osiągnąć i jakie funkcje są dla nas ważne.

Musimy pomyśleć czy ma to być dekoracja czy raczej chcemy mieć element praktyczny. Rozwiązań do wyboru jest wiele, ponieważ można się decydować na oświetlenie elektryczne, solarne a nawet na żywy ogień w postaci pochodni czy świec. Zawsze najbardziej uniwersalne będzie oświetlenie elektryczne, które ma jednak ograniczenie, ponieważ musi zostać podłączone do sieci elektrycznej. Oświetlenie solarne jest tanie w eksploatacji i sprawdzi się w tych miejscach, gdzie nie potrzeba mocnego światła. Wystarczy tylko jego łuna. Natomiast przy świetle w formie żywego ognia należy już myśleć o zastosowaniu jakichś form, które będą gwarantowały bezpieczeństwo.

Gdzie jakie światło

Przy tarasie czy balkonie wydaje się, że sprawdzi się dobrze oświetlenie elektryczne. Oprócz opraw wiszących czy kinkietów można tam spokojnie stosować różne reflektorki. Czasami sprawdzać się będą lampy domowe albo świecie. Ogród będzie się dobrze prezentował oczywiście jeśli uda się tam dobrze zorganizować światło i wszystkie elementy oświetli się tak jak należy. Najlepiej sprawdzają się reflektorki, które zagłębione są w ziemi. Jeśli światło będzie zbyt intensywne to trzeba się liczyć z tym, że powstające wrażenie również nie będzie najlepsze. Ponieważ mogą się pojawiać różne kontrasty. Dlatego architektura ogrodu nie będzie dobrze wyglądała. Zawsze pamiętajmy, że każdy element ma swoją specyfikę i w różny sposób powinien być podświetlany. Jeśli krzewy są niewysokie to na pewno nie warto ich oświetlać od dołu, ponieważ nie zrobią dobrego wrażenia. W specyficzny sposób oświetla się także oczka wodne i inne zbiorniki, o czym zawsze trzeba także pamiętać. Oprócz tego, że to oświetlenie estetycznie ma mieć interesującą formę to poza tym trzeba także zatroszczyć się o dopasowanie źródeł światła pod kątem bezpieczeństwa. Wiadomo bowiem, że w wodzie musza się znaleźć takie źródła światła, które będą dla użytkownika w pełni bezpieczne.

16 września 2015

Joanna Gacek

Dekorator wnętrz, Kraków