Wieczorne spotkania na powietrzu

Gdy nadchodzi letni czas wieczornych spotkań w ogrodzie na pewno trzeba pomyśleć o jego odpowiednim oświetleniu, tak by stawał się miejscem rzeczywiście funkcjonalnym.

Każdemu z nas będzie zależeć, by nasz ogród był właściwie dziełem sztuki i by wyglądał jak najlepiej. Jeśli chodzi o elementy konieczne to zawsze powinno się oświetlić wejście do domu, ścieżki oraz podjazdy i schody. Warto się zastanowić co jeszcze w ogrodowej przestrzeni powinno rozbłysnąć światłem. Czy warto oświetlić rośliny, a może taras i altanę? Światło może być zróżnicowane i od nas zależy jaką formę przyjmie. Instalację elektryczną w ogrodzie warto sobie dobrze przemyśleć jeszcze zanim się ogród założy, by potem nie niszczyć gotowych już rabat na układanie kabli. Wybieramy lampy Najważniejsze by lampy do ogrodu były szczelne oraz odporne na mechaniczne zniszczenie, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Jeśli wybierzemy takie modele, które będą dobrze wykonane to można oczekiwać, że będą nam służyć przez długie lata. Oprawy na pewno muszą być odporne na korozje, a światło ma być z nich przyjemne dla oczu. Warto także wybierać takie formy, które zagwarantują energooszczędność, dlatego można się decydować na diody LED oraz solarne oświetlenie, które będzie darmowe.

Bezpieczeństwo

Jeśli montuje się lampy w ogrodach należy także myśleć o bezpieczeństwie. Musi to być oświetlenie przystosowane do pracy w takich miejscach. Spełniać powinno dwa parametry: B - oznaczający, że posiada polską normę i nadaje się do stosowania w naszym kraju oraz IP, który składa się z dwóch cyfr i oznaczać będzie wodoodporność oraz pyłoszczelnosć. Do konkretnego rodzaju lamp mamy zalecane specyficzne rodzaje parametru IP. Jeśli decydujemy się na instalację 230 V to musimy pamiętać, że do jej montażu trzeba też zatrudnić odpowiedniego specjalistę. Piękne i oszczędne

Lampy w stylu domu Wybierając lampy musimy pamiętać, że powinny one bardzo dobrze pasować do stylu domu i ogrodu. W sprzedaży jest wiele doskonałych propozycji. Znajdziemy lampy w zabytkowym charakterze jak i też nowoczesne projekty, które pasują doskonale do tego co współcześnie promowane jest przez rynek i doskonale się sprzedaje. Zawsze będzie dobrze, jeśli kierować się będziemy zarówno swoim gustem jak i też tym jak wzory lamp będą się prezentować. Na pewno jest ważne, by wszystko było dobrze zgrane i razem wyglądało elegancko. Musimy również pamiętać o tym, że nasze światło nie może przeszkadzać sąsiadom i innym, którzy będą blisko naszego domu. Popularne obecnie jest montowanie różnych rodzajów świateł na ścianach budynków czy przy bramie i furtce. Najlepiej zastosować tam takie formy, które będą dawały miłe światło o ciekawej barwie. Modeli jest wiele, ale zawsze patrzmy także na to jakie będzie zużycie prądu takich lamp, które mają funkcjonować bez przerwy. Zawsze dobrym pomysłem są wyłączniki zmierzchowe oraz czujniki ruchu.

Precyzyjne i odporne

Dobrym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia w ramach ścieżek czy też takie, które jest umiejscowione w podjazdach. Takie lampy zrównane z powierzchnią w ciągu dnia nie przeszkadzają a wieczorem dają ładne i potrzebne światło. Są one w superszczelnych oprawach, które mają szczególną wytrzymałość. Jeśli chodzi o estetykę to przy lampach ogrodowych najczęściej stosuje się delikatne kolory, które będą świetnie pasowały do otoczenia zielonego, które będzie się znajdowało w pobliżu.

28 września 2015

Adam Pospieszalski

Dyrektor kreatywny w jednej z warszawskich firm projektowania ogrodów.