Oświetlenie zewnętrzne

Jeśli uda się odpowiednio dobrać oświetlenie zewnętrzne w domu to można w ten sposób dobrze podkreślić jego wygląd a także to jak będzie się prezentował ogród. Oprócz tego na pewno będzie można łatwiej poruszać się po zmroku i w ten sposób odstraszy się włamywaczy. Na pewno ważne będzie zastosowanie takiego oświetlenia, które wpisze się w styl posesji i jej charakter. 

Oświetlenie - co wybrać?

Montując oświetlenie na zewnątrz należy pamiętać o tym, że stosuje się specjalne formy światła, które będą pozwalały na oświetlenie różnych elementów w należyty sposób. Na pewno trzeba wiedzieć, że są takie miejsca jak podjazd, chodniki, ścieżki czy bramy, które muszą być podświetlone w odpowiedni sposób. Gdy myślimy o rozkładzie oświetlenia to powinniśmy pamiętać, że światła muszą być rozmieszczone również tam, gdzie są nierówności. Na pewno będzie ważne, by pojawiły się w miejscach pochyłych, przy zbiornikach wodnych a także w miejscach wąskich przejść. Jeśli chcemy mieć modne oświetlenie to musi zostać dopasowane do danej posesji i nie może zrażać domowników. Oprócz dobrego przygotowania estetycznego będzie także ważne, by było jak najbardziej energooszczędne. Rozwiązań jest bardzo wiele i oczekiwać można, że każdy coś dla siebie wybierze. 

Źródła światła

Źródła i kolory oświetlenia W dużej mierze do podświetlania znaczenie ma także to jakie źródła światła będziemy chcieli wybrać. Różne są barwy a przez to odwzorowywanie kolorów będzie zróżnicowane. - Niską cenę mają zwykłe żarówki, ich ciepła albo biała barwa będzie dobrze oddawać kolory. Są jednak mało wytrzymałe - halogeny również dobrze oddają barwy i podświetlane obiekty, ale jednak będzie się tam pojawiać duży kontrast świetlny - do podświetlenia domu czy ogrodu będzie dobrze używać halogenów punktowych - świetlówki kompaktowe potrzebują oczywiście dobrych opraw, ale mniej będą zużywać prądu - dobrym rozwiązaniem są LEDy, które są bezpieczne i zużywają bardzo mało prądu - niektórzy decydują się również na stosowanie rtęciówek wysokoprężnych, sodówek wysokoprężnych czy sodówek niskoprężnych.

14 września 2015

Adam Pospieszalski

Dyrektor kreatywny w jednej z warszawskich firm projektowania ogrodów.